Antalya’da Gezilecek Yerler: Antalya’nın Müzelerinden Kanyonlarına Gezi Rehberi

Antalya, Türkiye’nin güney sahilinde yer alan turizm açısından oldukça önemli bir şehirdir. Antalya, yılın her dönemi ziyaretçi çeken birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, antik kentler, kaleler, müzeler, mağaralar, şelaleler, kanyonlar, plajlar ve daha birçok gezi noktası ile doludur. Antalya’yı ziyaret edenler, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bu şehri keşfetmek için bol bol zaman ayırmalıdır. Bu yazıda, Antalya’da gezilecek en popüler yerleri, tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmek için bir yol haritası sunuyoruz.

Antalya’da Bulunan Plajlar

Antalya, Türkiye’nin güney kıyısında yer alan bir şehir. Akdeniz’in turkuaz suları ve güneşli havasıyla ünlüdür. Antalya’nın sahilleri dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çeken popüler turistik yerler arasında yer almaktadır. Yaz sıcaklarında sizleri serinletecek kendinizi serin sulara atabileceğiniz birbirinden güzel plajları sizler için derledik, bir de gitmenizi kolaylaştırmak için Google Haritalar konum bilgisini ekledik.

1) İnceboğaz Halk Plajı

İnceboğaz Halk Plajı, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yer alan popüler bir plajdır. Turkuaz suları ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Plaj, Antalya şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır ve halka açıktır.

Plaj, geniş bir kumsalı ve temiz sularıyla ziyaretçilere rahat bir güneşlenme ve yüzme deneyimi sunar. Şezlong ve şemsiyeler kiralanabilir ve plajda duş, tuvalet, soyunma odaları ve çeşitli yiyecek-içecek seçenekleri bulunur. Ağleler ve çocuklar için güvenli bir plaj olan İnceboğaz’ın denizi sığ ve dalgasızdır. Bu nedenle çocuklar rahatlıkla yüzebilirler. Aynı zamanda burada cankurtaran hizmeti de mevcuttur.

Plajda güneşlenmenin yanı sıra, ziyaretçiler su sporları yapabilirler. Su kayağı, jetski, deniz bisikleti ve banana gibi aktiviteler sunulmaktadır. Ayrıca, plajın yakınlarında yamaç paraşütü gibi ekstrem sporlar da yapılabilir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Kullanıcı Yorumları

“Güzel bir yürüyüş yolunda kulağınıza kulaklığı takıp tek başınıza bu yolda yürüyün insana çok iyi geliyor. sakin ve mükemmel manzaralar eşliğinde yürüyorsunuz. Yolun sonuna doğru sağınıza baktığınızda deniz, solunuza baktığınızda deniz. Gerçekten insana çok büyük bir huzur veriyor ve ve enerji doluyorsunuz. Kesinlikle ve kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum”

“Küçük, Kumsalı taşlık, denizi de taş ve kayalıklı… Deniz kestanesi var. Bu yüzden ayakkabı ile girilmesi tavsiye olunur. Deniz suyu havuz suyu gibi 🙂 berrak, temiz… Giriş ücretsiz. Şezlong ve şemsiye hizmeti yok. İki tarafı var. Bir tarafı rüzgarlı, diğer tarafı daha sakin… Engelli arkadaşlarımız birinin yardimi olmasi mutlaka gerekiyor. Otoparkı küçük ve ücretsiz. Duş, wc, mescit, cafe, cankurtaran gibi şeyler göremedik (belki vardır) Şnörkel veya gözlükle denizin diplerini keşfetmenizi tavsiye ederim. Hayvan dostlarımızın da gelmesinde saķınca göremedik.”

2) Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, Türkiye’nin güneybatısında, Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içinde yer alan, doğal güzellikleriyle ünlü bir plajdır. Plaj, dünyanın birçok yerinden turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kaputaş Plajı, geniş bir kumsalı ve kristal berraklığındaki suları ile tanınır. 150 metre uzunluğundaki kumsal, ince ve beyaz kumlarla kaplıdır. Plaj, yamaçlardan ulaşılan 187 basamaklı merdivenlerle erişilebilir. Deniz, genellikle dalgalıdır, bu nedenle dalga sörfü ve yelken yapmak isteyenler için ideal bir yerdir.

Kaputaş Plajı, sakin bir ortamı ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Plaj, yiyecek-içecek seçenekleri açısından sınırlıdır. Ancak, yakındaki restoran ve kafeler ziyaretçilere lezzetli yemekler sunarlar.

Kaputaş Plajı, yaz aylarında oldukça kalabalık olabilir. Ancak, plajın doğal güzelliğini korumak için bazı kurallar vardır. Plaj, deniz kaplumbağalarının yuva yapmaları için önemli bir yerdir. Bu nedenle, ziyaretçilerin plajı temiz tutmaları ve deniz kaplumbağalarının doğal yaşam alanlarını korumaları önemlidir.

Ücretlendirme

Giriş Ücretsiz

Misafirlerine Sunduğu Hizmetler

Duş, şezlong, şemsiye

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Kullanıcı Yorumları

“Türkiye’nin en güzel plajlarından biri. Çoğu turist burayı biliyor ama gel gör ki bizim Türklerin haberi bile yok. Kendi ülkemizde turist olmuşuz. Bu plajı belediye işletiyor. Bu sebeple soyunma kabini, duş, wc ve kafeler var. Plaja giriş ücretsiz. 2 Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz 80 tl fiyatı var. Zamanınız varsa mutlaka gün batımını bekleyin derim. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz.”

“Görmeden ölmeyin :))) belediye işlettiği için fiyatlar uygun, sabahtan gidilirse daha iyi olur, merdivenler gözünüzde büyümesin çünkü dik değil ve aralarda düzlükler dinlemenizi sağlıyor, denizin içi ve plaj taşlık ama rahatsız edici değil. Denizin rengini görünce içinde olmak isteyeceksiniz”

3) Gökliman Plajı

Gökliman Plajı, Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan doğal güzellikleri ile ünlü bir plajdır. Plajın turkuaz suları ve beyaz kumsalı, dünya genelinde turistlerin ilgisini çekmektedir.

Plaj, geniş bir kumsalı ve temiz suları ile rahat bir güneşlenme ve yüzme deneyimi sunar. Plajda şezlong ve şemsiyeler kiralanabilir. Ayrıca, plajda cankurtaran hizmeti de mevcuttur.

Gökliman Plajı, dalgalı suları ile sörf ve yelken yapmak için de ideal bir yerdir. Plajda yakın çevrede yamaç paraşütü gibi ekstrem sporlar da yapılabilmektedir. Plajın yakınlarında dağ yürüyüşleri yapabilirsiniz. Gökliman Plajı, çevresindeki doğal güzelliklerle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Plajda yiyecek-içecek seçenekleri sınırlıdır, ancak yakındaki restoranlar ve kafeler lezzetli yemekler sunarlar. Plajın yanındaki kayalıklar ziyaretçilerin fotoğraf çekmesi için harika bir yerdir.

Gökliman Plajı, yaz aylarında kalabalık olabilir. Ancak, plajın temizlik ve güvenlik konularında oldukça titiz olduğunu söylemek gerekir. Ziyaretçilerin plajı temiz tutmaları ve plaj kurallarına uymaları önemlidir.Ücretlendirme

Giriş ücreti, şezlong ve şemsiye için cüzi bir miktar ödeniyor.

Misafirlerine Sunduğu Hizmetler

Tuvalet, sıcak duș, büfe, otopark ve mescit

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Kullanıcı Yorumları

“Finike Demre yolunda Finike Belediyesinin yönettiği harika bir plaj. 5 yıldızlı otel plajlarıyla aynı hissi veriyor. Otopark, duş, wc, büfe, şezlong, şemsiye girişte verdiğiniz 20₺ içerisinde her şey dahil. Atlama yeri gayet keyifli. Deniz muhteşem renkte ve berraklıkta. 26.06.22 pazar günü gitmemize rağmen çok kalabalık değildi. Biz yol üstü görüp uğramıştık. Sırf burası için gelip gün boyu keyifle vakit geçirilebilir. Umarım diğer belediyelere de örnek olur.”

“Gökliman plajı, sadece Antalya’nın değil Türkiyenin en temiz ve sakin plajı. Kapıdan girdiğim andan itibaren sizi büyük bir huzur karşılar. Burada geçirilen bir kaç gün bütün yılın dinlencesini karşılamaktadır. Deniz dip kesiminin oval çakıl taşlarından oluşması nedeniyle deniz dibi her zaman berrak. Dipteki taşların renklerini su içerisindeyken ayırt edebilirsiniz. Duş, büfe, garsonlar vs herşey istediğim gibi, kolay, rahat, egosuz bir ortam var.”

4) Olimpos (Olympos) Plajı

Olympos Plajı, Antalya’nın güneyinde, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları ile ünlü bir plajdır. Plaj, Antalya’nın batısında, Olympos Antik Kenti’nin yakınlarında yer alır.

Plajın doğal güzelliği, berrak suları ve geniş kumsalı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Plajda güneşlenmenin yanı sıra, ziyaretçiler yüzme, şnorkelle dalış ve güneşlenme gibi aktiviteler yapabilirler.

Olympos Plajı, tarihi kalıntıları ile de ünlüdür. Plajın hemen yanında Olympos Antik Kenti kalıntıları yer alır. Antik kent, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Plajda konaklama seçenekleri de mevcuttur. Ziyaretçiler, plajın yakınlarında bungalovlar, pansiyonlar ve butik otellerde konaklayabilirler.

Olympos Plajı, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla ziyaretçilerin vazgeçilmezlerinden biridir. Plaj, aynı zamanda doğal yaşamı korumak için de önemlidir. Ziyaretçilerin plajı temiz tutmaları ve doğal yaşamı korumaları önemlidir.

Ücretlendirme

Müze Kart’a plaj ücretsiz

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Kullanıcı Yorumları

“Olimpos benim adeta aşık olduğum bir yer. Kışın huzur veren, yazın neşe saçan bir yer. Gerek kumsalı gerekse tarihi yerleri çok güzel. Antalya da ikamet eden biri olarak fırsat buldukça gelirim buraya. Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel. Gündüzü ayrı güzel, gecesi ayrı güzel. Bilenler bilir Olimpos ve çıralı sahili bir bütündür. Plajında keskin kayası olmayan, derinliği çok olmayan, her daim ılık ve berrak bir suyu var. Burası aynı zamanda; eski inançlara göre Göklerin Tanrısı Zeus’a, evlilik Tanrısı Hera’ya, Denizler Tanrısı Posedion’a ev sahipliği yapmış. Ayrıca Olimpos dağı, diğer tüm Yunan Tanrılarının, yani ölümsüzlerin ev sahibi niteliğindedir. Olimpos Dağı efsanesi ise Göklerin Tanrısı Zeus ile Evlilik Tanrısı Hera arasında geçiyor. Hikayesini okuyun mutlaka. Yanar taşı ziyaret edin. Tarihi antik kenti ziyaret edin. Denizin de yüzün. Plajında güneşlenin. Gece Olimpos gecelerine akın. Bungalowlarda konaklayın. Kışın yanan ateş etrafında gitar eşliğinde şarkı söyleyin. Hayatın tadını çıkarın.”

“Deniz taşlik oldugu icin suyu berrak. Taslar ayaklari kesmiyor ama deniz çorabı giymenizi tavsiye ederim. Çıralı sahilinden bir farki yok. Deniz suyu ne sicak ne soguk. Bazen ruzgarli ve dalgali oluyor. Antik kent icinden ulasim var. Kaplumbagalarin yumurtlama alani oldugu icin şezlonglar sahilin en ust kisminda ve 21:30 – 05:30 arasi sahile girmek yasak. Girmeye çalıştığınızda görevliler gelip cikariyor. Hassasiyetleri takdire değer ?? sahile dere yolundan da ulasim var fakat aracınızla gitmenizi tavsiye etmem. Bizim aracimizin cami kirilip soyuldu.”

5) Adrasan Plajı

Adrasan Plajı, Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan doğal güzellikleri ile ünlü bir plajdır. Plaj, kristal berraklığındaki suları, geniş kumsalı ve yeşil ormanları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Plajda güneşlenmenin yanı sıra, ziyaretçiler yüzme, şnorkelle dalış, deniz bisikleti ve kano gibi aktiviteler yapabilirler. Plajda ayrıca piknik yapmak için uygun alanlar da mevcuttur.

Adrasan Plajı, çevresindeki doğal güzellikler ve trekking rotaları ile de ünlüdür. Plajın yakınlarında tarihi kalıntılar, mağaralar ve antik şehirler de bulunmaktadır.

Plajda konaklama seçenekleri de mevcuttur. Ziyaretçiler, plajın yakınlarında butik otellerde konaklayabilirler.Ücretlendirme

Giriş ücretsiz.

Misafirlerine Sunduğu Hizmetler

Şemsiye ve şezlong

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Kullanıcı Yorumları

“Deniz çok güzel ve genelde temiz ancak günübirlik gezi teknelerinin çevreyi kirlettiğini ve gürültü kirliliği yaptığını düşünüyorum. Bunun dışında hafta sonu ya da resmi tatillerde gidilmesini önermem. Saçma sapan tipler normal bikinili kadın görmediği için kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Onun dışında keyifli güzel mekanlar var. Buralarda yemek yiyip denize girebilirsiniz. Kıyıdaki mekanlar denize 20 m. Park yeri için de sahile indikten sonra otellerin arkasında kalan toprak bir yer var. O tarafa park etmenizi öneririm. Kıyıya park ettiğinizde jandarma ceza yazabilir.”

“Şaka mı yoksa durum içler acısı mı. 10 yıldır aralıksız geliyorum, Adrasan irtifa kaybediyor. Denizi ve doğasının güzelliğinden dolayı otellere pansiyonlara yüksek meblağlar ödeniyor ancak günübirlikçiler düzenleme olmadığı için otel ve pansiyon müşterileri sığıntı gibi tatil yapmak zorunda kalıyor. Doğanın güzelliğine 2 yıldızı veriyorum ama Adrasan sahipsiz.”

6) Atatürk Parkı Halk Plajı

Atatürk Parkı Halk Plajı, Antalya’nın merkezinde yer alan bir halk plajıdır. Plaj, şehir merkezine yakın olması nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Plaj, denizi ve kumu ile ünlüdür. Plajda güneşlenmenin yanı sıra, ziyaretçiler yüzme, deniz bisikleti ve kano gibi aktiviteler yapabilirler. Plajda ayrıca su topu ve plaj voleybolu gibi aktiviteler de düzenlenmektedir.

Atatürk Parkı Halk Plajı, çevresindeki restoranlar ve kafeler ile de ünlüdür. Ziyaretçiler, plajda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler.

Plaj, aynı zamanda temizlik ve güvenlik konularında da oldukça titizdir. Plajın girişinde cankurtaranlar ve güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Plajın temiz tutulması ve plaj kurallarına uyulması da önemlidir.

Ücretlendirme

Giriş ücretsiz

Misafirlerine Sunduğu Hizmetler

Duş, soyunma kabini ve tuvalet plajda mevcuttur.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Kullanıcı Yorumları

“Plaj düzenlemesi henüz bitmemişti belediye çalışmasının bitmesi sonrası güzel bir plaj olacaktır. Denizi bolca taşlı.”

“Beldibi halk plaji belediye tarafından işletiliyor, çimenlik alanlar var masa sandalye koymuslar benim hoşuma gitti tavsiye ederim görülecek bir yer.”

“Plaj kayalık ve çakıl suyu sıcak ve tertemiz çocuk için uygun değil yinede belli yerlerden deniz ayakkabısıyla suya giriliyor su sporları yapmak isteyenler için aktiviteler mevcut sabah öğle arası çarşaf gibi öğleden sonra dalgalanıyor.”

Antalya’da Bulunan Antik Kentler

Hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri ile gideni kendine aşık eden şehir Antalya, Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden biri. Antalya’ya giden yerli ve yabancı turistler deniz kum ve güneş ile tatilin tadını çıkarırken aynı zamanda da Antalya’da bulunan antik kentleri ziyaret ediyor.

İlk çağlardan günümüze ulaşan binlerce yıllık kent özelliklerine sahip, tarihi kültürel kalıntısı olan antik kentleri sizler için derledik!

1- Aspendos Antik Kenti

Antalya’nın Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda yer alan Aspendos Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerdedir. Aspendos Antik Kenti, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur. Bu kent antik devrin önemli kentlerinden birisidir. Burada bulunan tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından yapılmıştır. Bu antik kentin en önemli yapısı tiyatrosudur. Bu tiyatro antik tiyatrolar arasında korunarak günümüze dek korunarak ulaşmış bir açık hava tiyatrosudur.

Antik tiyatro, dünyanın en iyi korunmuş tiyatrolarından biridir ve 15 bin kişi kapasitelidir. Tiyatro, Roma döneminin mimari özelliklerini yansıtır ve günümüzde de birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Aspendos Antik Kenti, antik tiyatrosunun yanı sıra agora, hamam, su kemeri ve stadyum gibi birçok kalıntıyı barındırmaktadır. Kent, Antalya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerinden biridir ve ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk sunar.

Antik kent, 2. yüzyılda kurulmuştur ve Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Antik kent, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir ve tarihi ve kültürel değerleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

2- Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan tarihi bir kenttir. Kent, doğal güzellikleri ve antik kalıntılarıyla ünlüdür.

Olympos ismi, 16. km. kuzeyinde bulunan Torosların batı kısmından biri olan 2375m yüksekliği olan Tahtalı Dağı’ndan almıştır. Bu antik kentin günümüze ulaşan kalıntıları Roma, Bizans ve Helenistik döneme aittir. Şehrin önemli özelliklerinden birisi ırmak ağzının 150 metre batısında bulunan tapınak kapısıdır. Bu antik kentin güneybatısında bulunan Çakaltepe olarak bilinen yükseltinin güney yamacından devamlı olarak alev çıktığı bilinmektedir.

Antik kentin doğal güzellikleri de oldukça etkileyicidir. Olympos Plajı, Antalya’nın en güzel plajlarından biridir ve doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Plajın yanında da antik kalıntılar yer almaktadır.

Antik kent, ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok aktivite seçeneği sunar. Ziyaretçiler antik kent kalıntılarını gezebilir, doğal güzellikleri keşfedebilir ve denizde yüzme, şnorkelle dalış, kano ve deniz bisikleti gibi aktiviteler yapabilirler. Olympos Antik Kenti, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir ve zengin tarihi ve kültürel değerleriyle ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

3- Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan tarihi bir kenttir. Antik kent, Likya dönemine ait kalıntılarıyla ünlüdür ve turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Antik kentte yer alan en önemli yapı, St. Nicholas Kilisesi’dir. Kilise, 6. yüzyılda inşa edilmiş ve bugün hala görülebilen freskleriyle ünlüdür. Kilise, aynı zamanda Noel Baba’nın mezarı olarak da bilinir ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeker.

Antik kent, antik tiyatrosu, antik tiyatro sokakları, sarnıçları ve Likya mezarları ile de ziyaretçilere tarihi bir yolculuk sunar. Antik tiyatrosu, 12 bin kişi kapasiteli olup, günümüzde de birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Myra Antik Kenti, tarihi ve kültürel değerleriyle turistlere unutulmaz bir deneyim sunar. Antik kent, aynı zamanda doğal güzellikleri ve plajlarıyla da ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

4- Patara Antik Kenti

Xanthos vadisinin güneybatısında günümüzdeki ismi ile Ovagelemiş Köyünde yer alan Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasındadır. Likya’nın günümüze ulaşmış en önemli ve en eski şehirlerinden birisidir. Antik kentte yer alan en önemli yapı, antik tiyatrodur. Tiyatro, 10 bin kişilik kapasitesiyle Likya bölgesinin en büyük antik tiyatrosudur. Tiyatro, aynı zamanda günümüzde birçok konser ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Patara Antik Kenti, Apollon’un önemli bir kehanet merkezi olarak ün yapmıştır. Patara, Anadolu’dan Roma’ya gönderilen tahılların depolandığı ve saklandığı bir limandır. Antik kent, antik limanı, hamamları, agora, sütunlu caddesi, antik yolculuk yolları, ve St. Nicholas Kilisesi gibi birçok kalıntıya sahiptir. Kent, aynı zamanda Patara Plajı ile de ünlüdür ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Patara Antik Kenti, tarihi ve kültürel değerleriyle turistlere unutulmaz bir deneyim sunar. Kent, doğal güzellikleri ve plajıyla da ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

5- Perge Antik Kenti

Perge, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırlarındadır. Perge Antik Kenti bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kent olunması ile bilinir. Şehirde bulunan akropolisin yani kentlerinde, kentlerin yanındaki tepelerde inşa edilen hisarların ve bu yapıların bulunduğu özel alanların Tunç Çağı döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Helenistik dönem süresince şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır.

Antik kent, antik tiyatrosu, stadyumu, agora, hamamları, su yolları ve sütunlu caddesi gibi birçok kalıntıya sahiptir. Antik tiyatrosu, 14 bin kişi kapasitesiyle Roma döneminin en büyük tiyatrolarından biridir. Antik kent aynı zamanda Spartacus savaşı sırasında önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

Perge Antik Kenti, tarihi ve kültürel değerleriyle turistlere unutulmaz bir deneyim sunar. Kent, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Düden Şelalesi ve Köprülü Kanyon Milli Parkı gibi doğal güzelliklere yakınlığı nedeniyle de ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

6- Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan tarihi bir kenttir. Kent, doğal güzellikleri ve antik kalıntılarıyla ünlüdür. Phaselis Antik Kenti’nin İsa’dan önce 7. yüzyılda Rodoslu kolonistler tarafından Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik kent, antik limanı, antik tiyatrosu, agora, hamamları, su yolları ve sütunlu caddesi gibi birçok kalıntıya sahiptir. Antik limanı, bölgede ticaretin merkezi haline gelmiştir. Antik tiyatrosu ise yaklaşık 4 bin kişi kapasitesiyle oldukça etkileyicidir.

 Phaselis Antik Kenti’nin üç tane limanı bulunmaktadır. Bunlardan biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda sonuncusu ise güneybatı kıyısında yer almaktadır. Günümüzde varlığını sürdüren önemli yapılar arasında yer alan su kemerleri bu kentin içerisindedir. 

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Antalya’da Bulunan Kanyonlar

Antalya, sadece güzel plajları ve tarihi yerleri ile değil, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ünlüdür. Antalya’da bulunan kanyonlar, doğal güzellikleri, yürüyüş parkurları ve su aktiviteleri için mükemmel yerlerdir.

Antalya’nın en ünlü kanyonları arasında Köprülü Kanyon, Saklıkent Kanyonu ve Göynük Kanyonu yer alır. Köprülü Kanyon, doğal güzellikleri ve rafting yapma imkanı ile tanınır. Saklıkent Kanyonu, buz gibi suyu, yürüyüş parkurları ve kanyon boyunca uzanan restoranları ile turistlerin ilgisini çeker. Göynük Kanyonu ise doğal havuzu ve yürüyüş parkurları ile ziyaretçilerin doğal güzellikleri keşfetmesine olanak tanır.

1- Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Antalya’nın gözde ilçelerinden olan Alanya’da yer almaktadır. Karstik oluşum ile oluşan bu kanyon, Sapadere köyündedir. Bulunduğu köye ismini veren Sapadere Kanyonu’nun uzunluğu 600 yüksekliği ise 400 metredir. Bu kanyonun oluşumunda Kireçtaşı bloklarının kimyasal ayrışması etkili olmuştur.

Kanyon, yürüyüş parkurları, doğal havuzlar, şelaleler ve macera parkuru ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Kanyon boyunca yürüyerek, doğal güzellikleri keşfedebilir ve kanyonun huzurlu atmosferinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca, yüzme ve piknik yapmak için mükemmel bir yerdir.

Sapadere Kanyonu, aynı zamanda macera severler için de birçok seçenek sunar. Kanyon boyunca kurulmuş olan macera parkuru, zipline ve tırmanış duvarı gibi aktiviteleri yapabilirsiniz.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

2- Yeşil Kanyon

Yeşil kanyon, Antalya Manavgat’ın Side mahallesinde bulunmaktadır. Kanyon, yeşil doğası, temiz havası ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Tekne turları, yürüyüş parkurları, doğal havuzlar ve şelaleler ile ziyaretçilere unutulmaz bir doğa deneyimi yaşatan kanyonda tekne turları, kanyon boyunca uzanarak rengarenk kayalıkları ve doğal güzellikleri keşfetmek için mükemmel bir fırsat sunar. Yürüyüş parkurları ise kanyonun huzurlu atmosferinde yürümek isteyenler için idealdir.

Yeşil Kanyon, aynı zamanda ziyaretçilere yüzme, piknik yapma ve doğal güzellikleri keşfetme fırsatı sunar. Kanyonun doğal havuzları, serinlemek ve dinlenmek için mükemmel bir yerdir. Ayrıca, kanyonda yer alan restoranlarda yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Yeşil Kanyon, doğal güzellikleri, aktiviteleri ve yöresel lezzetleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeker. Kanyon, sıcak yaz aylarında kaçmak isteyen turistler için mükemmel bir kaçış noktasıdır.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

3-Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesindedir.4,5 kilometrelik bir etabı ile doğa sporu sevenlerin vazgeçilmezidir. Dünya çapında en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Göynük Kanyonu, Likya yolunun önemli bir bölümü bu kanyondan geçmektedir. 

Kanyon, yürüyüş parkurları, doğal havuzlar, şelaleler ve macera parkuru ile ziyaretçilere unutulmaz bir doğa deneyimi yaşatır. Yürüyüş parkurları, kanyonun huzurlu atmosferinde yürümek isteyenler için idealdir. Doğal havuzlar ve şelaleler, serinlemek ve dinlenmek için mükemmel birer seçenektir. Ayrıca, macera parkuru da kanyonun eşsiz doğasında zorlu aktiviteler yapmak isteyenler için mükemmel bir fırsattır.

Göynük Kanyonu, doğal güzellikleri, aktiviteleri ve doğal havuzları ile turistler için önemli bir yerdir. Kanyon, sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenler için harika bir kaçış noktasıdır. Kanyon boyunca yer alan restoranlar da yöresel lezzetleri tatmanız için mükemmel bir fırsattır.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

4- Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Muğla ili, Seydikemer’de, Fethiye’ye 50 km uzaklıkta bir konuma sahiptir. Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre olan bu kanyon ülkemizin en uzun kanyonudur. Kanyon, yürüyüş parkurları, doğal havuzlar, şelaleler ve macera parkuru ile ziyaretçilere unutulmaz bir doğa deneyimi yaşatır. Yürüyüş parkurları, kanyonun huzurlu atmosferinde yürümek isteyenler için idealdir. Doğal havuzlar ve şelaleler, serinlemek ve dinlenmek için mükemmel birer seçenektir. Ayrıca, macera parkuru da kanyonun eşsiz doğasında zorlu aktiviteler yapmak isteyenler için mükemmel bir fırsattır.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

5- Ahmetler Kanyonu

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Ahmetler Kanyonu çağlayanları, düdenleri,  yüksek duvarları ve sifonları ile zorlu ama bir o kadarda keyifli bir parkuru misafirlerine sunuyor. Ahmetler Kanyonu, sırtını Toros dağlarına dayamış denizden yüksekliği 650-700 metreyi bulan etrafı dik yamaçlar sarp kayalıklar ile çevrelenmiştir.

. Kanyon, yürüyüş parkurları, doğal havuzlar, şelaleler ve macera parkuru ile ziyaretçilere unutulmaz bir doğa deneyimi yaşatır. Kanyon, doğal güzellikleri, aktiviteleri ve restoranlarıyla turistler için önemli bir yerdir ve sıcak yaz aylarında kaçış noktası olarak tercih edilir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

6- Güver Uçurumu Kanyonu

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunan Düzlerçamı Milli Parkı’ndadır. Güver Uçurumu Kanyonu, 115 metre yüksekliğindedir ve kanyonun ortasından küçük bir akarsu akmaktadır. Bu kanyon yüzey suyunun araziyi aşındırması ile 1 milyon yıl içerisinde oluşumunu tamamlamıştır. Antalya şehir merkezine çok yakın olan bu kanyonda dilerseniz piknik yapabilir, dilerseniz de seyir terasında manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

7-Kesme Boğazı Kanyonu

Kesme Boğazı Kanyonu, Antik dönemden günümüze dek kalan Beydağları Milli Parkı içerisindedir. Üç derenin birleştiği Kesme Boğazı Kanyonu’nda eski bir Roma köprüsü bulunuyor. Kesme Boğazı Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan doğal bir güzelliktir. Kanyon, yeşil doğası, serin suları ve doğal havuzları ile ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Kanyon, yürüyüş parkurları, doğal havuzlar, şelaleler ve macera parkuru ile ziyaretçilere unutulmaz bir doğa deneyimi yaşatır. Kanyon, doğal güzellikleri, aktiviteleri ve restoranlarıyla turistler için önemli bir yerdir ve sıcak yaz aylarında kaçış noktası olarak tercih edilir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Antalya’da Bulunan Şelaleler

Yerli ve yabancı turisti özellikle yaz aylarında misafir eden Antalya ili denince akla ilk olarak plajları ardından ise şelaleleri gelir. Yaz aylarına girmişken Antalya’ya yolunuz düşerse gezebileceğiniz şelaleleri sizler için bir araya getirdik.

1-Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi, Antalya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Şelale, Antalya’nın Akdeniz kıyısında yer alan bir mağara içinde bulunur ve büyüleyici manzarası ile turistlerin ilgisini çeker. Şelale, denize doğru akan suları ile büyük bir heyecan vericidir.

Aşağı Düden Şelalesi, Lâra Plajı yolunda ve havalimanın altında bulunan Düden Parkı içinde yer alır. Kent merkezinin güney doğusunda konumlanan ve yaklaşık 8 km mesafede yer alan bu şelale Antalya’nın simgeleşmiş tabiat güzelliklerinden biridir. 

Aşağı Düden Şelalesi, aynı zamanda ziyaretçilere restoranlar ve kafeler gibi hizmetler sunan turistik bir bölgedir. Restoranlar, yöresel lezzetlerin tadını çıkarmanız için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, mağara içinde yer alan hediyelik eşya dükkanları, ziyaretinizi unutulmaz kılmak için harika birer seçenektir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

2-Yukarı Düden Şelalesi

Varsaklar beldesinin yukarı kısmında ağaçlar arasında kaybolan Yukarı Düden şelalesi kent merkezine yaklaşık 8 km mesafededir. Mesire alanı içerisinde yer alan şelalenin bulunduğu mesire alanında Antik Lyrbotae uygarlığına ait kaya mezarları da bulunur.

Yukarı Düden Şelalesi, ziyaretçilere özellikle yaz aylarında serinlemek için mükemmel bir fırsat sunar. Şelaledeki su, doğal havuzlarda yüzme imkanı sunar ve ziyaretçiler burada keyifli zaman geçirebilirler. Ayrıca, şelale çevresindeki yürüyüş parkurları da doğa tutkunları için harika birer seçenektir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

3-Kurşunlu Şelalesi

Antalya’dan Aksu kasabası yönüne gidildiğinde, Antalya Havaalanı’ndan 3 km kadar sonra bulunan Kurşunlu Şelalesi, Antalya’ya 19 km uzaklıktadır. Antalya-Serik-Alanya karayolunun kuzeyinde, Antalya’nın 12 km doğusunda, 7 km’lik bir yolun sonunda sizi karşılayan Kurşunlu Şelalesi Aksu Nehri’nin kollarından birinde yer almaktadır.

Kurşunlu Şelalesi, çevresindeki doğal alanlar ve göletlerle birlikte ziyaretçilere huzurlu bir atmosfer sunar. Doğal yürüyüş parkurları, ziyaretçilere çevredeki doğayı keşfetme fırsatı sunar. Şelale çevresindeki piknik alanları, ziyaretçilerin aileleriyle birlikte güzel bir piknik yapmalarına olanak sağlar.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

4- Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde bulunur. Antalya’ya 72 km mesafede olan bu şelale, Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunur. Şelale ismini bu ilçeden almıştır ve ırmak sularının 3–4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. 

Manavgat Şelalesi’nde tekne turları düzenlenir. Bu turlar sırasında ziyaretçiler şelalenin çevresindeki doğal güzellikleri keşfedebilirler. Şelale ayrıca piknik yapmak isteyenler için uygun bir yerdir. Manavgat Şelalesi’nin çevresi, kanallar ve setlerle düzenlenerek güzel bir mesire alanı haline getirilmiştir. Manavgat Şelalesi, Antalya’da gezilecek yerler listesinin en başında yer alır. Şehir merkezine yakın olması, ziyaretçilerin kolayca ulaşmasını sağlar. Ziyaretçiler, Manavgat Şelalesi’nde doğanın güzellikleriyle bütünleşebilir ve huzurlu bir gün geçirebilirler.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

5-Uçansu Şelalesi

Uçasu Şelalesi Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırlarında, Toros Dağları’nın ortasında saklanmaktadır. Bu şelale her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin rafting yaptığı Alara Çayı’nı oluşturuyor.Uçansu Şelalesi’nin suyu, ulu çınarlar ve el değmemiş ormanın içinden yaklaşık 100 kilometrelik bir yolculuğun ardından Manavgat’ta Akdeniz’e ulaşıyor. Yaklaşık 50 metre yükseklikten kayanın ortasından birkaç koldan coşku ile akan bu şelale çok az kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Antalya’da Bulunan Mağaralar

Antalya, doğal güzellikleri ile ünlü bir turistik şehirdir. Şehirde birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar, turistlerin doğayı keşfetmek ve macera dolu anlar yaşamak için sıklıkla ziyaret ettiği yerlerdir.

Antalya’da bulunan mağaraların birçoğu turistlerin ziyaretine açıktır. Bu mağaraların içinde yeraltı gölü, sarkıt ve dikitler gibi ilginç doğal oluşumlar vardır. Ayrıca, bazı mağaralar tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Mağaralar, Antalya’nın doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Mağaraların çevresindeki doğal alanlar, ziyaretçilerin güzel bir gün geçirmesi için harika birer seçenektir. Mağaraların içinde düzenlenen turlar, ziyaretçilere doğayı keşfetme fırsatı sunar.

1- Alanya Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesinde deniz kıyısında bulunan bir mağaradır. Alanya şehir merkezine 3 km uzaklıkta ve tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında bulunan bu mağara, sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları nedeniyle Damlataş ismini almıştır. Mağaranın içinde sarkıt ve dikitler, yeraltı gölü, ve ilginç doğal oluşumlar yer almaktadır. Ayrıca, mağarada yapılan arkeolojik kazılarda tarihi eserler de bulunmuştur.

Mağara, insanların sağlık problemlerine iyi geldiği düşünülen havası ve nem oranı ile de ünlüdür. Damlataş Mağarası, astım gibi solunum yolu hastalıkları olan kişilerin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 09:00–20:00

2-Alanya Dim Mağarası

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Alanya Dim Mağarası turizme açık bir mağaradır. Bu mağara Alanya ilçesinin doğusunda, 1691 metre yüksekliğindeki Cebireis Dağı’nın batı yamacında yer alır.

Dim Mağarası, muhteşem doğal güzellikleri ve ilginç oluşumlarıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. İçinde bulunan sarkıt ve dikitler, yeraltı gölü ve etkileyici doğal oluşumlar mağarayı ziyaret edenleri büyülemektedir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 09:00–19:00

3-Döşemealtı Karain Mağarası

Ülkemizin en büyük mağaralarından biri olan Döşemealtı Karain Mağarası’nın denizden yüksekliği 430-450 metredir. Antalya’nın 30 km kuzeybatısında eski Antalya-Burdur karayoluna 5–6 km uzaklıkta bulunan Yağca mahallesi sınırları içindedir.

Döşemealtı ilçesi sınırları içinde yer alan Karain Mağarası, Türkiye’nin en önemli tarih öncesi yerleşim alanlarından biridir. Mağara, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Karain Mağarası, Paleolitik dönemden kalma eserler barındırmaktadır ve yaklaşık 500 bin yıl önce insanların yaşadığı bilinmektedir. Mağarada yapılan arkeolojik kazılar, Neolitik döneme kadar uzanan bir tarih öncesi yerleşim olduğunu göstermektedir.

Mağaranın içindeki galeriler, sarkıtlar ve dikitler, doğal güzelliği ile ziyaretçileri etkilemektedir. Mağaranın içinde yapılan yürüyüşlerde, ziyaretçiler tarih öncesi döneme ait kalıntıları da görebilirler.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 08.00- 19.00

4-Döşemealtı Kocain Mağarası

Kocain Mağarası Antalya ile çevre il ve ilçelerinin tarih ve arkeolojisini yansıtmaktadır. Bu yüzden önemli bir mağaradır. İçerisinde anıtsal sarkıt ve dikitleri ile tabiat tarihini, tarih öncesi buluntuları ve okunabilen yazıtları ile tarihi hissetmenize yardımcı olmaktadır. Bu mağara 1919’da keşfedilmiştir.

Kocain Mağarası, arkeolojik ve tarihi açıdan önemlidir. Mağarada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, mağaranın antik dönemde yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. 

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 24 saat açık.

5- Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası

Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası dünyanın en uzun mağaralarından biridir. 5 milyon yıllık mağaranın gizemi, görenleri büyülüyor. Gazipaşa Antalya’nın en doğusundadır. Son yıllarda turizm konusunda ivme kazanan ilçesi Gazipaşa Alanya’ya ise sadece 1 saat mesafededir.

Gazipaşa ilçesinde bulunan Yalan Dünya Mağarası, son yıllarda turistlerin ilgisini çeken doğal güzellikler arasında yer alıyor. Yaklaşık 150 metre uzunluğundaki mağara, sarkıt ve dikitlerle süslüdür. Girişi oldukça dar olan mağaranın içerisinde yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yol boyunca rehberler tarafından mağaranın oluşumu, tarihçesi ve önemi hakkında bilgi verilmektedir. Mağara içerisinde doğal havalandırma sistemi sayesinde sıcaklık oldukça düşüktür. Yürüyüş sırasında ziyaretçilerin duyabileceği damlaların sesi ve mağaranın karanlığı, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Gazipaşa Belediyesi tarafından düzenlenen turlar ile mağarayı ziyaret etmek mümkündür.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 08:00–20:00

6-İbradı Altınbeşik Mağarası

İbradı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Altınbeşik Mağarası, Türkiye’nin en büyük sarkıt ve dikit oluşumlarına sahip doğal güzelliklerinden biridir. Mağaranın içerisinde yer alan göl, ziyaretçilerin ilgisini çeken en önemli özelliklerinden biridir. Mağaraya giriş, özel olarak eğitilmiş rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Mağaranın içerisindeki yürüyüş parkuru, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda olup, ziyaretçilere eşsiz bir doğa deneyimi sunmaktadır. Altınbeşik Mağarası, turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olup, İbradı Belediyesi tarafından düzenlenen turlarla ziyaret edilebilmektedir. Mağara içerisindeki oluşumların ve gölün korunması amacıyla ziyaretçilere bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 09:00–17:00

7- Serik Zeytintaşı Mağarası

Antalya’nın Serik ilçesi, Akbaş Köyü’nün sınırlarında bulunan karstik mağara olan Serik Zeytintaşı Mağarası Antalya’ya 54 km, Serik’e 16 km, Aspendos’a 10 km mesafededir. Mağara 14 metre derinlikte ve çift katlıdır. Mağaranın üst katında uzunluğu yan dehlizlerle 136 metre, alt kat 97 metre uzunluğa sahiptir.

Serik ilçesi sınırları içinde yer alan Zeytintaşı Mağarası, yaklaşık 500 metre uzunluğuyla bölgenin önemli doğal güzelliklerinden biridir. Mağaranın içinde yer alan sarkıt ve dikitler, kristalleşmiş kireçtaşı oluşumlarına ev sahipliği yapar. Mağaranın ulaşımı oldukça kolaydır ve içinde yürüyüş yolları mevcuttur. Ayrıca mağara içinde yer alan göletler de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Serik Belediyesi tarafından düzenli olarak temizlenen mağara, bölgedeki doğal turizm faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Google Haritalar konum bilgisi için tıklayın.

Açık olduğu saatler: 08:30–17:30

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir