Foreign policy: Göçmenler Erdoğan’ın yanında

Foreign Policy’de “Yeni Türkler’ Erdoğan’ın yanında” başlığı ile çıkan makalede, “Türk vatandaşlığı almış göçmenlerin 14 Mayıs seçimlerinde minnettarlık, cömert göç politikaları ve ortak dini kimlik sebebiyle Erdoğan’a oy verecekleri” ileri sürüldü.

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde yaşayan 36 yaşındaki Murat Aslan Foreign Policy’ye demecinde, Türkiye’ye ilk kez öğrenci olarak 2007 yılında geldiğini belirtti ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını göstererek, “Tabii ki Erdoğan’a vereceğim. O bana yeni pasaportumu ve geleceğimi verdi” dedi.

Foreign Policy’ye göre Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasındaki seçim yarışı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki alışılmışın dışındaki ekonomi politikaları, hiperenflasyon ve hayat pahalılığı krizine rağmen başa baş ilerliyor. Foreign Policy’nin “yeni Türkler” olarak adlandırdığı bu insanlar ise seçim sonucunu etkileme potansiyeline sahip.

Konuyla ilgili Foreign Policy’ye konuşan Orta Doğu Enstitüsü analistlerinden Orwa Ajjoub, “Türk vatandaşlığı alanların çoğu, AKP olmasaydı vatandaşlık alamayacaklarına inanıyor. Tüm bunlar onu tercih edilen bir seçenek haline getiriyor” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 20 yıl önce Afganistan’dan Türkiye’ye gelen Büyük Birlik Partisi milletvekili adayı İzzet Sadat, “Biz vatandaşlığa geçmiş Türkler Erdoğan’ın kazanmasına yardım etmek istiyoruz ve inanıyorum ki sadece Afganlar değil, çoğumuz oylarımızı ona vereceğiz” dedi.

Foreign Policy’ye göre her şeye rağmen yeni Türkler’in arasında da Erdoğan destekçisi olmayanlar var. Bu isimlerden birisi 43 yaşındaki beş çocuk babası bir Afgan Türkü olan Daud Nasimi. Erdoğan’ın ekonomiyi kötü yönetmesinden dolayı zor durumda olan bir işletme sahibi olan Nasimi, “Tüm Türklerin, 85 milyonun yararına olacak bir lider istiyorum ve bu Erdoğan değil’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir