Anadolu’dan Dolar Çıktı: Dolar Zengini En Çok Döviz Alan 10 Şehir

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerinde yurt içi mevduat 2023 yılının ilk 9 ayında yüzde 49,7 arttı. Yaklaşık 3’te biri döviz cinsi mevduatlardan oluşurken, en çok döviz alan iller ilgi çekti.

Son haftalarda da KKM’den çıkış, TL mevduat faizleri yükseldi, düştü derken, vatandaşların döviz mevduatlarında yeniden yükseliş görülüyor.

Dünya Gazetesi’nde Naki Bakır, BDDK verilerini incelerken, hangi illerde dolar ve TL mevduata ilgi olduğunu derledi. 

BDDK aylık verilerine göre yurt içi mevduat ocak-eylül döneminde yüzde 49,7 oranında artarak 12 trilyon 354 milyar liraya yükseldi. 

Bu miktarın 7 trilyon 641,1 milyarını Türk Lirası olurken, 4 trilyon 712,9 milyar liralık kısmı da döviz cinsi mevduatlardan oluşuyor.

2022 sonuna göre TL mevduatlarda yüzde 64, döviz mevduatın TL cinsi tutar da yüzde 31,1 oranında arttı.

Bakır, enflasyon karşısında artış için, 2022 yılında TÜFE bazında yüzde 49,86 olan 9 aylık enflasyonla indirgendiğinde TL mevduatlarda reel yükselişin yüzde 9,4 olduğunu, döviz mevduatta kur farkı dahil reel hacmin yüzde 12,5 daraldığı belirtti.

Yurt içi mevduatın yüzde 44,9 oranındaki kısmı İstanbul’da yer alırken, TL mevduatın yüzde 44,3’ü, döviz mevduatın da yüzde 45,9’u İstanbul’da.

Toplam mevduat hacminde İstanbul’u Ankara ve İzmir izlerken, Türkiye’deki toplam TL mevduatın yüzde 64,9’u bu üç büyük ilde bulunuyor. 

En fazla mevduat bulunan diğer iller de sırasıyla Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Muğla, Konya ve Gaziantep olurken, en az mevduata sahip iller Bayburt, Ardahan, Hakkari, Kilis ve Gümüşhane oluyor.

Dolar mevduat tarafında dövizin payının en yüksek olduğu illerde ilk sırada yüzde 48,9’la Aksaray gelirken, yüzde 46,4 ile Nevşehir ve Kırşehir onu izliyor.

Bakır’ın analizinde yüzde 46,2 ile Yozgat, yüzde 45,4’le Kütahya’yı da Yalova, Bayburt, Karaman, Elâzığ ve Antalya toplam mevduatta döviz payının en yüksek olduğu ilk 10 şehir oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir