Haftalık rekor kapanış yapan borsanın kazandıran ve kaybettiren ilk 5 hissesi

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 116,20 puan artarken, toplam işlem hacmi 146,9 milyar lira düzeyinde oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 2,94, holding endeksi yüzde 2,30 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,51 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 0,28 ile sigorta.

BORSANIN KAZANDIRAN VE KAYBETTİREN İLK 5 HİSSESİ (29 Eylül 2023 Cuma)

Investing.com’dan Günay Caymaz’ın derlediği bilgilere göre bugünkü yükselişte öncü sektör bankalar oldu. Bankacılık, kapanışa doğru %4,5’e yakın değer artışıyla Borsa İstanbul’u yukarı taşıyan sektör oldu. Spor ve iletişim de bugün en çok yükselen sektörler arasında yer aldı. BIST’te an itibarıyla sigorta ve petrokimyadaki düşük oranlı gerilemenin haricinde ekside sektör bulunmuyor.

Ana sektörler arasında sınai ve hizmet sektöründe değer artışı %1 olurken finansallar %2 bandında değer kazandı.

BIST 100’de bugün en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün en çok yükseliş kaydeden 5 hisse şu şekilde:

  • ZOREN
  • GLYHO
  • AKSA
  • KOZAA
  • IPEKE

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında en çok düşenler ise şöyle:

  • TSKB
  • BIOEN
  • KCAER
  • TTRAK
  • ULKER

Borsa İstanbul genelinde kapanışa doğru 15 hisse tavan fiyatından işlem görüyordu. Bu hisseler arasında son halka arz şirketlerinden TARKM, REEDR, HATSN ve bugün işlemlere başlayan DMRGD bulunuyor.

Bugün BIST’te en çok kaybettiren 5 hisse ise ISBTR, MIATK, IHYAY, TETMT ve INVEO oldu.

Eylül ayında halka arz olan şirket hisselerinde son durum

Eylül ayında halka arz olan şirketlerden TARKM payı, 12 Eylül tarihinden bu yana 14. İşlem gününde de tavan fiyatına ulaşarak %277,5 artışla 107,5 TL olan halka arz fiyatından 407,5 TL’ye yükseldi.

14 Eylül’de işlemlere başlayan GIPTA, tavan serisini 6 işlem günü boyunca sürdürdükten sonra dalgalı hareket etmeye başladı. GIPTA, an itibarıyla 20,9 TL halka arz fiyatına göre %61 değer artışıyla 33,8 TL’den alıcı buluyor.

20 Eylül’de işlemlere başlayan ADGYO, tavan serisini 6 gün ile sınırladıktan sonra bu hafta iki gün boyunca taban fiyatından işlem gördü. Bugün %1 bandında yükselişle 30 TL’den alıcı bulan ADGYO, 22,6 TL olan halka arz fiyatına göre %32 değer artışına sahip.

21 Eylül’de işlemlere başlayan REEDR, 7. işlem gününde tavan fiyatına ulaşırken hissenin bu süre zarfında gün içi işlemlerde tavan bozan işlemler kaydettiği görüldü. REEDR payı, bugün itibarıyla 9,3 TL halka arz fiyatına göre %94 yükselişle 18 TL’den işlem görüyor.

22 Eylül’de işlemlere başlayan HATSN, 6. işlem gününde de tavan fiyatına ulaştı ve bugün itibarıyla 22,6 TL olan halka arz fiyatından %76 yükselişle 40 TL sınırında işlem görüyor.

Bugün işlemlere başlayan DMRGD ise ilk gününde 11,26 TL’den işlem gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir