Murat Ongun hakkındaki soruşturmaya takipsizlik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun hakkındaki soruşturmasını tamamladı. Savcılık, Ongun hakkındaki iddialarla ilgili, delil olmaması gerekçesiyle ‘takipsizlik’ kararı verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, kayak merkezi Courchevel’de ailesiyle birlikte lüks tatil yaptığı ve 50 milyon TL’lik evde oturduğu iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Kontrolörler Başkanlığı tarafından savcılığa yapılan suç duyurusu sonuçlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ihbara konu kayak tatilinin dünyaca ünlü Courchevel’de yapılmadığını ve tatil giderlerinin usulsüz bir şekilde temin edildiğine dair de delil bulunmadığını belirledi.

Savcılık ayrıca, Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü ve Beşiktaş Kaymakamlığı üzerinden yaptırdığı incelemelerde, Ongun ailesinin ikamet ettikleri evde kiracı olduklarını saptadı.

Dosya “takipsizlikle” kapandı

Savcılık, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık ve 3628 Sayılı kanuna muhalefet suçlamalarıyla Murat Ongun hakkında açılan soruşturma dosyasını 2 yılın ardından takipsizlik kararıyla kapattı. Savcılık, Ongun hakkında dava açılmasına yer olmadığına kanaat getirdi.

Ne olmuştu?

Bazı medya kuruluşları ve sosyal medya hesapları üzerinden dile getirilen iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı, İBB Başkan danışmanı Murat Ongun hakkında 14 Şubat 2022 tarihli bir tevdi raporu düzenlemişti. Raporda, Ongun’un dünyanın en pahalı kayak merkezi Courchevel’de kayak tatili yaptığı iddialarına yer verilmişti.

3628 sayılı sayılı kanuna atıf yapılarak Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma yapması talep edilirken Ongun’un ikamet ettiği Beşiktaş Ulus’taki Lotus Sitesi’ndeki evin kendisine ait olduğu iddialarının da soruşturmaya dahil edilmesi istenmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir