Organik pazar tartışması… Taraflara sorduk

Zeynep Çakır

Göztepe Parkı’nda her çarşamba kurulan ve çiftçilerin kendi ürünlerini sattığı organik pazarın kapatılacağı iddia edildi. Odatv’nin konuyu sorduğu Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı kesin bir dille iddiaları yalanladı.

Böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Odabaşı, pazar tezgahlarının kaldırıldıktan sonra çevre kirliliğinin oluştuğunu bu konuda uyarıda bulunduğunu ve ürünlerin organiklik dereceliğinin denetlenmesi gerektiği konusunda fikirlerini paylaştığını belirtti. Odabaşı şunları söyledi:

“Ben kendim uyarıda bulundum. Pazar tezgahlarını bilirsiniz, pazar bitiyor tezgahını derleyip toparlamıyor, bırakıp gidiyor. ‘Bunu yapmayın burası Kadıköy’ dedik… Bir de denetimlerinin bağımsız bir kuruluş tarafından yapılmasını önerdik. Onlarda hak verdiler, doğru söylüyorsunuz dediler. Pazarda bugün kuruldu hatta ben biraz önce pazara uğradım, ürün kalmamış.”

Konuyla ilgili konuşan Organik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanvekili Ali Özgür Karaoğlu da “Kesinlikle bir problem yok, dün belediye başkan yardımcısı Fahrettin Kaya ile görüştük. Elemana ihtiyacınız varsa verelim dediler. Destekleyici bir yaklaşımda bulundular” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir