Senegal’de 4 günde 3 böbrek nakli: ‘Batı Afrika’da bir ilk’

Türkiye Organ Nakli Vakfı ve Senegal Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat ile Senegal’e böbrek nakli için giden 11 kişilik ekibin içerisinde yer alan OMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve OMÜ Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, 24-28 Kasım’da gerçekleştirilen seyahatte yaptıkları böbrek nakillerinin, Batı Afrika’da ilk olma özelliği taşıdığını söyledi.

DHA’nın haberine göre Yakupoğlu, nakiller nedeniyle Senegal Devlet Başkanı Macky Sall tarafından Senegal Devlet Nişanı ile ödüllendirildiklerini söyledi. Senegal’in en gelişmiş hastanesinde dahi imkanlarının kısıtlı olduğunu belirten Yakupoğlu, “Bu bölge içerisinde yalnızca kornea nakli yapılmış. Bizlerden iş birliğinin devam etmesini ve karaciğer nakillerinin de yapılması istediler” diye konuştu.

‘BÖLGE ÜLKELERİ İÇİN DE İLKTİ’

Böbrek nakillerinin Senegal için önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yakupoğlu şu bilgileri verdi:

“Ziyaretimiz sırasında Dakar Ouakam Askeri Hastanesi’nde 3 başarılı böbrek nakli gerçekleştirdik. Bugüne kadar Dakar’da Senegal’de hiçbir böbrek nakli yapılmamış ve biz burada gerçekleştirilen ilk nakilleri yaptık. Bu sadece Senegal için değil, bölge ülkeleri için de bir ilkti. Batı Afrika’daki ülkelerde de bugüne kadar hiçbir şekilde nakiller gerçekleşmemiş. Dolayısıyla Batı Afrika’da gerçekleşen ilk nakiller olması açısından çok büyük önem arz ediyordu.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir